Тема. Аміни як органічні основи. Хімічні властивості амінів.
Мета. Дати уявлення про аміни як органічні основи. Розглянути хімічні
властивості амінів у порівнянні з амоніаком.
Тип уроку Урок засвоєння нових знань
Форма проведення уроку. 
Дослідження
Обладнання Мультимедійний комплекс. Презентація. Періодична
таблиця Д.І.Менделєєва. Роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний етап
(організація класу, відповідні відмітки в журналі)
Гра «Розминка»
Скласти слова з
букв, що входять у слово «Номенклатура». Слова складати на хімічну тематику.
(Наприклад: метан, метал, атом, етан, етанол, метанол, ланка, алкан, алкен,
арен, аромат, уран…)
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання.
Гра «Хрестики-нулики»
Виграшний варіант –аміни.  
аміак 
 | 
  
гліцин 
 | 
  
Нітритна кислота 
 | 
 
метанамін 
 | 
  
диметанамін 
 | 
  
триметанамін 
 | 
 
Нітритна кислота 
 | 
  
азот 
 | 
  
Нітроген(І) оксид 
 | 
 
(метан амін, диметанамін, триметанамін)
Виграшний варіант –характеристика амінів.   
Наявність функціональної групи -NH2  
 | 
  
Наявність - NO2 групи 
 | 
  
Наявність - OН групи 
 | 
 
Похідні аміаку 
 | 
  
Загальна формула R-N 
 | 
  
Похідні бензену 
 | 
 
Загальна формула  
R-NH2 
 | 
  
Галогенопохідні алканів 
 | 
  
Загальна формула  R-NО2 
 | 
 
(похідні аміаку, загальна формула R-N ,похідні бензену)
Виграшний варіант –фізичні властивості амінів.
рідини 
 | 
  
Не розчинні у воді 
 | 
  
Мають запах сірководню 
 | 
 
газ 
 | 
  
Розчинні у воді 
 | 
  
Мають запах аміаку 
 | 
 
Тверда речовина 
 | 
  
Утворюють сплави 
 | 
  
не мають запаху 
 | 
 
(газ, розчинні у воді, мають запах аміаку)
Бесіда: 
1 Аміни- це…; класифікація амінів, анілін.
Бесіда.
1.Аміни –це органічні сполуки…
2.Класифікація амінів, анілін.
Історична довідка
У 1826 році
анілін було названо «кристалітом»
У 1834р Фрідліб
Рунге добув у кам’яновугільній смолі анілін та назвав «кіанолом».
У1841 Ю.Ф.Фріцше
назвав цю сполуку аніліном.
У1842р М.М.Зінін
назвав «бензидамом»
У1843р Ф. Гофман
довів ,що вище названі сполуки є ідентичні та назвав «анілін»
3.Будова амінів. Порівняння з молекулою аміаку
4. Валентні кути у аміаку та у амінах
5. Спільна пара Нітрогену, її значення.
6. Донорно-акцепторний механізм. 
7. Типи ковалентного зв’язку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення
теми, мети уроку.
Завдання: 
1.Аміни як
органічні основи.
2. Хімічні
властивості амінів.
3.Добування
амінів.
4.Застосування
амінів.
Проблема: Знаючи
будову аміаку і амінів, чи можна передбачити властивості амінів? Яке значення
відіграє спільна пара Нітрогену та вуглеводневого радикалу у амінах?
ІV. Сприймання та засвоєння
учнями нового навчального матеріалу. Дослідження властивостей.
- Аміни як органічні основи.
 
Основні
властивості амінів:
1.Взаємодія з водою аміаку
         NH3 + H2O→ [NH4]+OH- →NH4OH
2.Взаємодія з водою аміну
CH3-NH2  + H2O →(CH3-NH3)OH
  
метанамін                  метанамоній
                                       гідроксид
             NH4OH < (CH3-NH3)OH
Розглянути будову
аміаку та взаємодію його з водою. Демонстрація досліду і фотографій.  Написання 
хімічної реакції взаємодії аміну з водою. З'ясувати силу органічної
основи у порівнянні з розчином амоній гідроксидом
- Хімічні властивості
 
Заповнити таблицю
Властивість 
 | 
  
Аміак 
 | 
  
Аміни 
 | 
 
1.Взаємодія з водою 
 | 
  
NH3 + H2O→ [NH4]+OH- →NH 4OH 
 | 
  |
NH 4OH  
 | 
 ||
2.Взаємодія з кислотами 
 | 
  
NH3 + HCl→ [NH4]+Cl- →NH 4Cl 
 | 
  |
3.Взаємодія з киснем (горіння) 
 | 
  
NH3 + О2→N2 +H 2O 
 | 
  
 робота з підручником ст.153 
 | 
 
Властивість 
 | 
  
Аміак 
 | 
  
Аміни 
 | 
 
1.Взаємодія з водою 
 | 
  
NH3 + H2O→ [NH4]+OH- → 
 NH 4OH 
 | 
  
 CH3-NH2  + H2O→(CH3-NH3)+OH- → 
(CH3-NH3)OH 
 | 
 
NH 4OH < (CH3-NH3)OH 
 | 
 ||
2.Взаємодія з кислотами 
 | 
  
NH3 + HCl→ [NH4]+Cl- → 
NH 4Cl 
 | 
  
CH3-NH2  + HCl→(CH3-NH3)+Cl- → 
(CH3-NH3)Cl 
 | 
 
3.Взаємодія з киснем (горіння) 
 | 
  
NH3 + О2→N2 +H 2O 
 | 
  
 робота з підручником ст.153 
4CH3-NH2+ 9О2 →4СО2+2N2+10H2O 
 | 
 
3.      Добування амінів.
(пригадати реакцію Коновалова
Відновлення нітроалканів
       
СH3CH2CH2-NO2+3H2  Ni→ СH3CH2CH2-NH2 +2Н2О
Відновники: Sn+HCl, LiAlH4
Взаємодія галогеноалканів з аміаком
СH3CH2-J +NH3 →[СH3CH2-NH3 ]+ J-+ NH3 → СH3CH2-NH2 + NH4J
                                                    
                            етанамін
Утворення вторинних та третинних
амінів. 
Реакція алкілування (Ф.Гофман).
СH3CH2-NH2 + СH3CH2-J + NH3 →(СH3CH2-)2NH + NH4J
                                                                
диетанамін
(СH3CH2-)2NH + СH3CH2-J + NH3 →(СH3CH2-)3N + NH4J
                                                                
триетанамін
4.     
Застосування
амінів
Використовують
для одержання лікарських речовин, барвників і вихідних продуктів для
органічного синтезу.
V. 
Осмислення одержаних знань. Розкриття внутрішньої суті явищ та процесів.
Здійснити
перетворення. Можна провести як гру «Хімічна естафета», або ж як роботу в
парах.  Визначити невідомі речовини,
вказати суму молекулярних мас речовин А, Б, В.
                                                                                  →  (С2Н5NН3)ОН
І.С2Н6  
+A→ С2Н5
NO2     +Б→ С2Н5
NН2   
+В→ N2
                                                                                 → (С2Н5 NН3)Сl
ІІ.СН4  +А→
СН3 NO2   +Б→ СН3 NН2 →
(СH3-)2NH  +В→ N2
                                                                  →(СH3-)3N
                                     
Відповіді на дане
перетворення
I.С2Н6 + HNO3→СH3CH2-NO2 +  Н2О
СH3CH2-NO2
+ 3H2  Ni→ СH3CH2-NH2
+ 2Н2О
СH3CH2-NH2 + Н2О→ ( С2Н5 NН3)ОН
СH3CH2-NH2 + НCl→ ( С2Н5 NН3)Cl
4СH3CH2-NH2 + 15O2→8CO2 + 15Н2О + 2N2
II.СН4 + HNO3 → СH3-NO2 +  Н2О
СH3-NO2 + 3H2  Ni→ СH3-NH2 + 2Н2О
СH3-NH2 + СH3-Cl + NH3 → ( СH3-)2 NH + NН4Cl
( СH3-)2 NH +
СH3-Cl + NH3
→ ( СH3-)3 N + NН4Cl
4( СH3-)2 NH +15O2 →8CO2 + 15Н2О + 2N2
Mr(HNO3) = 63   Mr(H2) = 2   Mr(O2) = 32
63 + 2 + 32 = 97
VI. Узагальнення та
систематизація знань. 
(робота в парах).
Розвязати кросворд.
1 
 | 
  ||||||||
2 
 | 
  ||||||||
3 
 | 
  ||||||||
4 
 | 
  ||||||||
5 
 | 
  ||||||||
6 
 | 
  ||||||||
1. Органічні
сполуки,похідні аміаку
2.Хімічний
елемент, що входить до молекули аміаку і має свою неподільну пару електронів
3. Речовини, які
мають однаковий якісний і кількісний склад, але різну будову і властивості.
4.Вища карбонова
кислота, яка має два подвійні зв'язки.
5.Заряджена
частинка
6.Речовина ,яку
використовує В'юрц.
1 
 | 
  |||||||||||
2 
 | 
  |||||||||||
3 
 | 
  |||||||||||
4 
 | 
  |||||||||||
5 
 | 
  |||||||||||
6 
 | 
  |||||||||||
7 
 | 
  |||||||||||
1. При взаємодії
метанаміну з хлоридною кислотою Нітроген є донор,а Гідроген є…
2.Представник
амінів
3.аміни
розчиняючись у воді утворюють…
4.каталізатор
який використовують при добуванні амінів.
5.метанамін,
диметанамін, триметанамін
6.під час горіння
амінів утворюється…
7.донорно-акцепторний
механізм відноситься до …зв'язку.
Правильні відповіді до
кросворді
1 
 | 
  
а 
 | 
  
к 
 | 
  
ц 
 | 
  
е 
 | 
  
п 
 | 
  
т 
 | 
  
о 
 | 
  
Р 
 | 
  |||
     2 
 | 
  
м 
 | 
  
е 
 | 
  
т 
 | 
  
а 
 | 
  
н 
 | 
  
а 
 | 
  
м 
 | 
  
і 
 | 
  
Н 
 | 
  ||
3 
 | 
  
о 
 | 
  
с 
 | 
  
н 
 | 
  
о 
 | 
  
в 
 | 
  
А 
 | 
  |||||
4 
 | 
  
н 
 | 
  
і 
 | 
  
к 
 | 
  
е 
 | 
  
л 
 | 
  
Ь 
 | 
 |||||
5 
 | 
  
і 
 | 
  
з 
 | 
  
о 
 | 
  
м 
 | 
  
е 
 | 
  
р 
 | 
  
И 
 | 
  ||||
6 
 | 
  
а 
 | 
  
з 
 | 
  
о 
 | 
  
Т 
 | 
  |||||||
7 
 | 
  
к 
 | 
  
о 
 | 
  
в 
 | 
  
а 
 | 
  
л 
 | 
  
е 
 | 
  
н 
 | 
  
т 
 | 
  
н 
 | 
  
и 
 | 
  
й 
 | 
 
1 
 | 
  
а 
 | 
  
м 
 | 
  
і 
 | 
  
н 
 | 
  
и 
 | 
  |||
2 
 | 
  
н 
 | 
  
і 
 | 
  
т 
 | 
  
р 
 | 
  
о 
 | 
  
г 
 | 
  
е 
 | 
  
Н 
 | 
 
3 
 | 
  
і 
 | 
  
з 
 | 
  
о 
 | 
  
м 
 | 
  
е 
 | 
  
р 
 | 
  
и 
 | 
  |
4 
 | 
  
л 
 | 
  
і 
 | 
  
н 
 | 
  
о 
 | 
  
л 
 | 
  
е 
 | 
  
в 
 | 
  
А 
 | 
 
5 
 | 
  
і 
 | 
  
о 
 | 
  
Н 
 | 
  |||||
6 
 | 
  
н 
 | 
  
а 
 | 
  
т 
 | 
  
р 
 | 
  
і 
 | 
  
й 
 | 
  ||
VIІ. Підсумок. 
VIІІ. Домашнє завдання. 
І-ІІ рівень
№1,2,3
ІІІ. Рівень №4,5
ІV. Рівень №4,5 (дод.завд.)  §29 с.153-154, пов §20.
Презентація уроку
https://www.slideshare.net/secret/Ea1wyYgJ31OjEr
Дякую, цікаво
ВідповістиВидалити