вівторок, 11 листопада 2014 р.

Конспект уроку. Аміни. Презентація.




Тема. Аміни як органічні основи. Хімічні властивості амінів.

Мета. Дати уявлення про аміни як органічні основи. Розглянути хімічні властивості амінів у порівнянні з амоніаком.

Тип уроку Урок засвоєння нових знань

Форма проведення уроку.  Дослідження

Обладнання Мультимедійний комплекс. Презентація. Періодична таблиця Д.І.Менделєєва. Роздатковий матеріал.


Хід уроку

І. Організаційний етап
(організація класу, відповідні відмітки в журналі)

Гра «Розминка»
Скласти слова з букв, що входять у слово «Номенклатура». Слова складати на хімічну тематику. (Наприклад: метан, метал, атом, етан, етанол, метанол, ланка, алкан, алкен, арен, аромат, уран…)

ІІ. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання.

Гра «Хрестики-нулики»
Виграшний варіант –аміни. 
            
аміак
гліцин
Нітритна кислота
метанамін
диметанамін
триметанамін
Нітритна кислота
азот
Нітроген(І) оксид







(метан амін, диметанамін, триметанамін)

Виграшний варіант –характеристика амінів.  
Наявність функціональної групи -NH2
Наявність - NO2 групи
Наявність - OН групи
Похідні аміаку
Загальна формула R-N
Похідні бензену
Загальна формула
R-NH2
Галогенопохідні алканів
Загальна формула  R-NО2











(похідні аміаку, загальна формула R-N ,похідні бензену)

Виграшний варіант –фізичні властивості амінів.
рідини
Не розчинні у воді
Мають запах сірководню
газ
Розчинні у воді
Мають запах аміаку
Тверда речовина
Утворюють сплави
не мають запаху







(газ, розчинні у воді, мають запах аміаку)

Бесіда:
1 Аміни- це…; класифікація амінів, анілін.
Бесіда.
1.Аміни –це органічні сполуки…
2.Класифікація амінів, анілін.

Історична довідка
У 1826 році анілін було названо «кристалітом»
У 1834р Фрідліб Рунге добув у кам’яновугільній смолі анілін та назвав «кіанолом».
У1841 Ю.Ф.Фріцше назвав цю сполуку аніліном.
У1842р М.М.Зінін назвав «бензидамом»
У1843р Ф. Гофман довів ,що вище названі сполуки є ідентичні та назвав «анілін»

3.Будова амінів. Порівняння з молекулою аміаку
4. Валентні кути у аміаку та у амінах
5. Спільна пара Нітрогену, її значення.
6. Донорно-акцепторний механізм.
7. Типи ковалентного зв’язку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку.

Завдання:
1.Аміни як органічні основи.
2. Хімічні властивості амінів.
3.Добування амінів.
4.Застосування амінів.
Проблема: Знаючи будову аміаку і амінів, чи можна передбачити властивості амінів? Яке значення відіграє спільна пара Нітрогену та вуглеводневого радикалу у амінах?

ІV. Сприймання та засвоєння учнями нового навчального матеріалу. Дослідження властивостей.
  1. Аміни як органічні основи.

Основні властивості амінів:
1.Взаємодія з водою аміаку
         NH3 + H2O→ [NH4]+OH- NH4OH
           
2.Взаємодія з водою аміну
CH3-NH2  + H2O →(CH3-NH3)OH
   метанамін                  метанамоній
                                       гідроксид

Дослід 1        Фото 1
             NH4OH < (CH3-NH3)OH

Розглянути будову аміаку та взаємодію його з водою. Демонстрація досліду і фотографій.  Написання  хімічної реакції взаємодії аміну з водою. З'ясувати силу органічної основи у порівнянні з розчином амоній гідроксидом
  1. Хімічні властивості
Заповнити таблицю

Властивість
Аміак
Аміни
1.Взаємодія з водою
NH3 + H2O→ [NH4]+OH-NH 4OH

NH 4OH
2.Взаємодія з кислотами
NH3 + HCl→ [NH4]+Cl-NH 4Cl

3.Взаємодія з киснем (горіння)
NH3 + О2→N2 +H 2O
 робота з підручником ст.153

Властивість
Аміак
Аміни
1.Взаємодія з водою
NH3 + H2O→ [NH4]+OH-
 NH 4OH
 CH3-NH2  + H2O→(CH3-NH3)+OH-
(CH3-NH3)OH
NH 4OH < (CH3-NH3)OH
2.Взаємодія з кислотами
NH3 + HCl→ [NH4]+Cl-
NH 4Cl
CH3-NH2  + HCl→(CH3-NH3)+Cl-
(CH3-NH3)Cl
3.Взаємодія з киснем (горіння)
NH3 + О2→N2 +H 2O
 робота з підручником ст.153
4CH3-NH2+ 9О2 →4СО2+2N2+10H2O





















3.      Добування амінів.
(пригадати реакцію Коновалова
Відновлення нітроалканів
        СH3CH2CH2-NO2+3H2  Ni→ СH3CH2CH2-NH2 +2Н2О
Відновники: Sn+HCl, LiAlH4
Взаємодія галогеноалканів з аміаком
СH3CH2-J +NH3 →[СH3CH2-NH3 ]+ J-+ NH3 → СH3CH2-NH2 + NH4J
                                                                                 етанамін
Утворення вторинних та третинних амінів.
Реакція алкілування (Ф.Гофман).
СH3CH2-NH2 + СH3CH2-J + NH3 →(СH3CH2-)2NH + NH4J
                                                                 диетанамін
H3CH2-)2NH + СH3CH2-J + NH3 H3CH2-)3N + NH4J
                                                                 триетанамін
4.      Застосування амінів
Використовують для одержання лікарських речовин, барвників і вихідних продуктів для органічного синтезу.

V.  Осмислення одержаних знань. Розкриття внутрішньої суті явищ та процесів.
Здійснити перетворення. Можна провести як гру «Хімічна естафета», або ж як роботу в парах.  Визначити невідомі речовини, вказати суму молекулярних мас речовин А, Б, В.


                           


                                                                                    2Н5NН3)ОН
І.С2Н6   +A→ С2Н5 NO2     +Б→ С2Н5 NН2    N2
                                                                                 → (С2Н5 NН3l


ІІ.СН4  → СН3 NO2   → СН3 NН2 → (СH3-)2NH  N2
                                                                  →(СH3-)3N
  
                                 

Відповіді на дане перетворення
I.С2Н6 + HNO3СH3CH2-NO2 +  Н2О
СH3CH2-NO2 + 3H2  NiСH3CH2-NH2 + 2О
СH3CH2-NH2 + Н2О→ ( С2Н5 NН3)ОН
СH3CH2-NH2 + НCl→ ( С2Н5 NН3)Cl
4СH3CH2-NH2 + 15O28CO2 + 15Н2О + 2N2

II.СН4 + HNO3 СH3-NO2 +  Н2О
СH3-NO2 + 3H2  NiСH3-NH2 + 2О
СH3-NH2 + СH3-Cl + NH3 ( СH3-)2 NH + NН4Cl
( СH3-)2 NH + СH3-Cl + NH3 ( СH3-)3 N + NН4Cl
4( СH3-)2 NH +15O2 8CO2 + 15Н2О + 2N2
Mr(HNO3) = 63   Mr(H2) = 2   Mr(O2) = 32
63 + 2 + 32 = 97
VI. Узагальнення та систематизація знань.
(робота в парах).
Розвязати кросворд.
1






2








3








4








5




6







1. Органічні сполуки,похідні аміаку
2.Хімічний елемент, що входить до молекули аміаку і має свою неподільну пару електронів
3. Речовини, які мають однаковий якісний і кількісний склад, але різну будову і властивості.
4.Вища карбонова кислота, яка має два подвійні зв'язки.
5.Заряджена частинка
6.Речовина ,яку використовує В'юрц.
1









2










3







4






5








6





7












1. При взаємодії метанаміну з хлоридною кислотою Нітроген є донор,а Гідроген є…
2.Представник амінів
3.аміни розчиняючись у воді утворюють…
4.каталізатор який використовують при добуванні амінів.
5.метанамін, диметанамін, триметанамін
6.під час горіння амінів утворюється…
7.донорно-акцепторний механізм відноситься до …зв'язку.

Правильні відповіді до кросворді

1
а
к
ц
е
п
т
о
Р

     2
м
е
т
а
н
а
м
і
Н

3
о
с
н
о
в
А

4
н
і
к
е
л
Ь
5
і
з
о
м
е
р
И

6
а
з
о
Т

7
к
о
в
а
л
е
н
т
н
и
й
1
а
м
і
н
и

2
н
і
т
р
о
г
е
Н
3
і
з
о
м
е
р
и

4
л
і
н
о
л
е
в
А
5
і
о
Н

6
н
а
т
р
і
й



 









VIІ. Підсумок.

VIІІ. Домашнє завдання.

І-ІІ рівень №1,2,3
ІІІ. Рівень №4,5
ІV. Рівень №4,5 (дод.завд.)  §29 с.153-154, пов §20.




 Презентація уроку
 https://www.slideshare.net/secret/Ea1wyYgJ31OjEr

1 коментар: